Нема случајних грађевина, издвојених из људског друштва у коме су никле, и његових потреба, жеља и схватања, као што нема произвољних линија и безразложних облика у неимарству. А постанак и живот сваке велике, лепе и корисне грађевине, као и њен однос према насељу у коме је подигнута, често носе у себи сложене и тајанствене драме и историје.
Иво Андрић
„На Дрини ћуприја”

19. ВЕК
Године 1842. Београд је постао престоница Србије и ради се увелико на изградњи и модернизацији: 1864. инжењер Емилијан Јосимовић прави велики урбанистички план регулације (требало је одлучити које куће и зграде оставити, а које рушити).

ПОЧЕТАК 20. ВЕКА
Почетком 20. века развија се најзначајнија образовна институција у Србији - београдска Велика школа. Међу најистакнутијим предавачима у првом периоду рада Велике школе био је Драгутин Милутиновић, који је предавао све предмете везане за архитектуру.

ИЗМЕЂУ ДВА РАТА
Првог децембра 1918. године у Београду је створена нова држава Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Београд тада први пут постаје привредно, културно и политичко средиште ове нове државе која је окупљала јужне Словене.

ДРУГА ПОЛОВИНА
20. ВЕКА
Након Другог светског рата, наступа период обнове државе и изградње градова. У почетку пресудан утицај на домаће архитекте има социјалистички реализам, архитектура која долази из Совјетског Савеза, да би већ 50-их година била израженија модерна архитектура.

БЕОГРАД
ДАНАС
Током своје дуге историје, Београд је настајао и мењао се заједно са својим градитељима и освајачима. Свако од њих оставио је неизбрисив траг на Београд који се може видети кроз уметност, културу или архитектуру.